Skôr ako si poriadite tretie dieťa, mali by ste vedieť

Mať veľkú rodinu je snom veľa párov, ale napriek tomu väčšina z nás zostane pri jednom či dvoch potomkov. Z väčšej rodiny akoby sme mali trochu strach. Zbytočne! Len je dobré vedieť pár maličkostí, skôr ako sa pustíte do „výroby“ tretieho dieťaťa.
 
Čo by sme si mali uvedomiť?
1. Pamätajte, že máte len dve ruky
Takže pokiaľ vaše dve mladšie deti nie sú ešte úplne samostatné, napríklad v pohybe, budete mať čo robiť, keď ku dvom batoľatám pridáte ešte bábätko. Ale nezúfajte – existujú šatky a klokanky pre bábätká, takže ho nemusíte nosiť na rukách, ku kočíku sa dá pripevniť nadstavec, na ktorom môže jedno zo starších detí jazdiť.
2. Keď všetky deti ochorejú
Bábätká a deti nie sú len krásne, usmievavé a zdravé. A keď je v ich blízkosti vírus, chytia ho všetky. A vysajú z vás posledné zvyšky energie. A je vlastne jedno, či majú nádchu alebo napríklad črevnú chrípku.
3. S výchovou tretieho sa moc nenadriete
Skúste sa opýtať rodičov, čo majú viac ako dve deti, ako tých najmladších vychovávajú. Odpovedia vám, že sa vychovávajú tak nejako sami. Na nejakú dôslednú výchovu totiž nie je čas ani energia.
4. Príchod domov s bábätkom je jeden z najdojemnejších zážitkov
Pokiaľ sa trochu obávate, ako vaše dve staršie deti privítajú najmladšieho súrodenca v perinke, môžete odhodiť obavy za hlavu. Premena v starších súrodencov je pre nich úžasným okamžikom. Samozrejme i pre vás. A tak budete možno dojatí všetci.
5. Všetko to nakoniec ľahko zvládnete!
Takže sa nemusíte báť splniť si sen o veľkej rodine – nebudete prví pár ani poslední, kto s prehľadom zvládne starosť o tri (a možno i viac) potomkov. A budete si to užívať plnými dúškami!