Keď kresby ožívajú alebo ako Martina Gromová vyrába hračky podľa predstavy detí

Vďaka svojmu nápadu Martina vyrába hračky podľa kre­sieb detí. Oslovili sme ju, aby nám niečo povyprávala o svojom nápade, o sebe a o ručnej práci s háčkovanými hračkami. Za veľký úspech tiež pokladá spísanie svojich autorizovaných návodov na niektoré jej háčkované výtvory.

ked kresby ozivaju

Osoba-s-velrybou

Ahoj Martinka, mohla by si nám niečo napísať o sebe? Povedať niečo  o svojich začiatkoch? Čo stálo za nápadom založiť si svoj hand made biz­nis s háč­ko­va­nými hrač­kami?

Ahojte,

Som mama štyroch detičiek a háčkovaniu som sa začala venovať počas materskej dovolenky s dvojičkami, čiže 8 rokov dozadu. Hoci ma základy háčkovania naučila už mama v detstve, začínala som nanovo, musela som si pozrieť všetko od začiatku. Medzi moje prvotiny patrili predovšetkým čiapky a iné užitočné a nositeľné veci pre moje detičky. Časom k nim pribudli nejaké hračky, ale nebolo to nič extra. Po opätovnom nástupe do práce, som túto záľubu odložila bokom a vrátila sa k nej až na materskej s mojou najmladšou dcérkou, ktorá bude mať čoskoro tri roky. Tento krát ma to však tak chytilo, že len veľmi ťažko som odkladala háčik z ruky. Háčkovanie sa stalo doslova mojou závislosťou, aj keď toho času na tvorenie až toľko nie je. Väčšinou tvorím po nociach, poprípade ak sa vyskytne cez deň nejaká voľná chvíľka.

Kde si čerpala inšpiráciu?

Inšpiráciu čerpám najmä od svojich ale aj iných detí. Nápad s háčkovaním hračiek podľa detských kresbičiek bol predovšetkým nápadom môjho syna Marka, ktorý si na svoje 7.narodeniny neželal nič iné, len aby som mu uháčkovala hračku podľa jeho kresbičky. Tak vznikol Boxík, ako ho nazval a neskôr som ho použila aj do svojho loga. Neskôr si nakreslili obrázky aj moje ostatné deti a aj známi, ktorí videli, že  vytváram takého hračky, ma oslovili a tak sa to začalo. Neskôr pribudla na facebooku stránka „from drawing to toy“ a podarilo sa mi v súťaži vyhrať miniweb a na základe toho vznikla webstránka www.fromdrawingtotoy.sk

kralovstvo3

Ako dlho trvá výroba jednej hračky?

Výroba každej hračky je individuálna. Časová náročnosť závisí od každej jednej kresbičky, od množstva detailov a požiadaviek zákazníka, ako je veľkosť, materiál a iné. Priemerne však výroba trvá 20-25 hodín ale veľa krát aj oveľa viac.

karlicka-a-jaros

Aké sú tvoje najbližšie plány?

 Keďže mám len jedny ruky, mojím najväčším nedostatkovým tovarom je čas. Snažím sa venovať aj písaniu návodov na uháčkovanie. Takto vznikol návod na moje najväčšie dielo háčkovaný akordeón, postavičku Mira Jaroša, náhrdelník a mackov. Do budúcnosti sa chcem určite naďalej venovať výrobe hračiek z kresbičiek, skúšať kombinovať aj šitie s háčkovaním, poprípade plstenie, ale najmä sa chcem venovať písaniu návodov.

CUKRiK

Budeme Martinke držať palce a priať úspechy. Však aj minulý rok sa jej podaril veľký úspech. Po rôznych výhrach v súťažiach, vyhrala v súťaži – Najkrajší výrobok od mamky 2016, ktorú organizoval projekt Čo dokáže mama.  Tam vyhrala so svojim háčkovaným akordeónom.

img1475763891687

Zdroj obrázkov: https://fromdrawingtotoy.sk/

babiika-Jana.M