Dokumentárny film Profesionálna cudzinka – TS

Tlačová správa

Dokumentárny film Profesionálna cudzinka

sa predstaví v desiatich slovenských mestách

 

Dokumentárny film režisérky Anny Gruskovej Profesionálna cudzinka o oceňovanej spisovateľke Irene Brežnej sa po minuloročnej premiére na Medzinárodnom filmovom festivale Bratislava predstaví v desiatich slovenských mestách. Premietať sa bude nielen v kinách, ale aj v kluboch, divadle či knižnici.

 Irena Brezna 01

„Švajčiarsko bolo pre mňa ako raj… Pre penzistov. Všade, kam som vstúpila, ostávali krátery,” hovorí Irena Brežná, ktorá sa po emigrácii z komunistického Československa usadila vo Švajčiarsku, kde sa vypracovala na rešpektovanú novinárku, aktivistku a oceňovanú spisovateľku. Za svoju knihu Nevďačná cudzinka získala Literárnu cenu Švajčiarskej konfederácie, u nás bola vybratá medzi finalistov prestížneho ocenenia Anasoft Litera a získala aj Cenu Dominika Tatarku.

 

Film rozpráva nielen o tom, ako musela mladá Irena čeliť pre ňu nepochopiteľnej novej kultúre, aj výčitkám svedomia, že nebojovala o svoju vlasť, ale aj o jej rozhodnutí písať o disidentskom hnutí vo Východnej Európe alebo o ruskej invázii v Čečensku, kde sa, prekvapujúco, cítila šťastná v úlohe vojnovej korešpondentky. „Postupne zisťujeme, ako vznikala jej inšpiratívna patchworková identita, geograficky situovaná nielen medzi Švajčiarsko, Nemecko, Francúzsko a Slovensko, ale aj na africký kontinent či do Ruska,“ hovorí producentka a režisérka  filmu  Anna Grusková,  známa dokumentami  Rabínka (2012) alebo Návrat do horiaceho

 Poster_final-na-web

 

domu (2014). „V jej vlasti, ktorá sa volá emigrácia, sa hovorí mnohými jazykmi a pohybujú sa v nej zaujímaví a pestrofarební ľudia,“ dodáva režisérka.

 

Film prináša unikátne archívne zábery, rozhovory s Irenou Brežnou a aj spomienky a výpovede spisovateľkiných blízkych priateľov či rodinných príslušníkov. Okrem OZ Reminiscencie sa na jeho výrobe koprodukčne podieľali RTVS a Grimaldi Production. Pozrieť si ho budú môcť diváci v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici, Banskej Štiavnici, Prešove, Liptovskom Mikuláši, Nitre, Kežmarku, Piešťanoch a Bátovciach.

 

Profesionálna cudzinka (63´)

Réžia, produkcia: Anna Grusková

Kamera: Viera Bačíková

Strih: Zuzana Cséplö

Zukový dizajn: Dušan Kozák

Produkcia: Reminiscencie

Koprodukcia: Rozhlas a televízia Slovenska a Grimaldi Production

Vznik filmu a jeho distribúciu podporil Audiovizuálny fond a Ministerstvo kultúry.

 

Premietania

Február

23.2. Bratislava, Kalab Kinematograf

27.2. Bratislava, Kino Film Europe

Marec

Ut 7.3. Košice, Tabačka

St.8.3. Liptovský Mikuláš, Diera do sveta

Št 9.3.  Banská Bystrica, Záhrada

Po 13.3. Nitra, Kinoklub

St 15.3.  Piešťany, Mestská knižnica

Št 23.3. Banská Štiavnica, Antikvariátik

Pia 24.3. Bátovce, Divadlo Pôtoň

 

 

Št 29.3. Kežmarok, Filmový klub Iskra

Pia 31.3. Prešov, Christiania

 

Viac info

www.facebook.com/profesionalnacudzinka

https://www.facebook.com/Reminiscencie